مهمترین علت مهاجرت مردم از روستاهای گناباد، عدم رونق‌اقتصادی و کسب‌و‌کار روستایی است / تشکیل تعاونی‌های روستایی اقدامی عملی برای رفع مشکلات روستاهای شهرستان


بخشدارمرکزی گناباد گفت: مهاجرت از روستاهای گناباد ناشی از عدم رونق‌اقتصادی و کسب‌و‌کار در روستاها می‌باشد لذا باید در حوزه ماندگاری روستائیان توجه به توسعه کارآفرینی داشت.

حسین رضایی بخشدارمرکزی گنابادمهاجرت از روستاهای گناباد را ناشی از عدم رونق‌اقتصادی و کسب‌و‌کار در روستاها دانست و گفت: باید در حوزه ماندگاری روستائیان توجه به توسعه کارآفرینی داشت که در این راستا یکی از مواردی که در روستاها دیده می‌شود و مردم و اعضاء شورا و معتمدین به دنبال آن هستند، اخذ منابع بیرونی و تخصیص اعتبارات دولتی است.

وی اظهارکرد: علی‌رغم اینکه این یک نیاز بدیهی و منطقی است، اما توسعه یک امر درون‌زا می‌باشد و در درون خودِ یک جامعه بدون نگاه‌های بیرون شکل می‌گیرد.

رضایی عدم برنامه‌ریزی‌های کاربردی را یکی مشکلات موجود در توسعه روستاها عنوان‌کرد و افزود: شناسایی ظرفیـت‌های موجود و توانمندسازی نیروی‌انسانی روستاها اولین گام در مسیر توسعه و هدفمندکردن مشارکت‌های مردمی است.

وی ادامه‌داد: البته راه توان‌افزایی اقتصادی تنها با مشارکت خود آن‌ها امکان‌پذیر است و می‌توان با تقویت تعاونی‌های روستایی طرح‌های مشارکتی ایجاد کرد تا توسعه شتاب گیرد که این امر هم اکنون در روستاهای بیلند با ایجاد کارخانه قند و در روستای باغ‌آسیا با احداث مجتمع خدماتی با انجام اقدامات اولیه  صورت گرفته است.

بخشدار مرکزی گناباد در خصوص تشکیل تعاونی در روستاها اذعان کرد: اگر در روستاهای گناباد ۱۰۰ خانوار از اهالی روستا جمع شوند و یک شرکت تعاونی خاص احداث کنند، دو برابر آورده آنها و تا سقف ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت خواهندکرد و برای روستاهایی که ۲۰۰ خانوار خواهان تاسیس شرکت تعاونی هستند ۴ برابر آورده‌شان و تا سقف ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ۳ درصد تسهیلات داده می‌شود.

رضایی افزود: لذا از تمامی اهالی روستاهای گناباد تقاضا می‌شود که از این فرصت استثنایی که دولت در اختیار قرارداده، نهایت استفاده را داشته‌باشند تا با تشکیل این تعاونی‌ها، به اشتغال پایدار، مهاجرت معکوس و رونق اقتصادی در روستا دست یابیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + سه =