گویش مردم خراسان از اصیل‌ترین و ناب‌ترین گویش‌های فارسی است که به‌جرئت می‌توان گفت که بسیاری از کلمات اصیل فارسی در این گویش یافت می‌شود از سایر رسوم مردم می‌توان به برگزاری مراسمات روضه‌خوانی برای ائمه معصومین در طول سال و پخش غذاهای نذری ازجمله حلیم –بلغور به شیر و انواع آش‌ها اشاره کرد.

از دیگر رسومات روستا سنت موردپسند اسلام وقف می‌باشد که خوشبختانه هنوز هم در بین مردم این دیار رایج است که چند نمونه از جالب‌ترین و بی‌نظیرترین وقف‌های به شرح ذیل می‌باشد.

۱-وقف عید غدیر خم: در روز عید توسط آقای ثابتی بر هر فردی یک شاهی داده می‌شد که مرحوم زمینی را نیز وقف این کار نموده است.

۲- وقف بر گوشت گربه: در زمان قدیم یکی از ثروتمندان روستا از کوچه‌ای در حال عبور بود که متوجه زنی در حال گریه شد علت را از وی پرسید آن زن عرضه داشت که همسرم برای نهار ظهر گوشت تهیه‌کرده بود و در مطبخ نهاده بود که من به کارتر و خشک‌کردن فرزندم مشغول شدم در همین حین گربه‌ای از موقعیت استفاده کرده و گوشت را به یغما برد و حال ظهر که همسرم از سرکار برگشته و از جریان باخبر گردد امکان زدوخورد و حتی شاید طلاق وجود دارد سپس آن فرد ثروتمند پولی را به او داد و گفت برای ظهر گوشتی تهیه و با آن برای همسرت غذا آماده کن و پس‌ازآن نیز زمینی را برای همین امر وقف نمود.

از غذاهای محلی روستا می‌توان به جوش پره –اشکنه -عدسی- آش مالیده –آش لخشک –گندم پلو- شیر فنی- خلفگی-کشک بادمجان –کله‌جوش –اشکنه او- توگی و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + نوزده =