ایجاد مدیریت یکپارچه در مناطق روستایی استان

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این همایش از دهیاری ها به عنوان یکی از بخش های توسعه استان یاد کرد و اظهار داشت: دهیار به عنوان نماینده ی روستا، عهده دار مسائل فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی است .

وی افزود: دهیاران پاسداران و میراث دار فرهنگ روستا به شمار می روند و به همین منظور باید تعاملات روستاها را با مراکز فرهنگی افزایش دهند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به کاهش جمعیت روستاها طی سال های اخیر، خاطر نشان کرد: نسبت جمعیتی، نشان دهنده ی این مهم است که به دلیل مشکلات که در روستاها وجود دارد؛ جمعیت آن ها رو به کاهش است.
رشیدیان ایجاد مدیریت یکپارچه در مناطق روستایی را از جمله راه های مقابله جدی با این روند نامناسب خواند و افزود : این مهم با انتخاب شوراها و انتخاب دهیاران توسط شوراها در جهت بسترسازی زمینه مشارکت مناطق روستایی عمیق بوده است.
وی تاکید کرد: لازمه ی تحقق توسعه روستایی و مناطق محروم، حرکت برای مردم با مردم و توسط مردم است که باید از داخل روستا شکل گیرد و نقطه اجرایی آن دهیاران هستند.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه ۴۸ وظیفه در حوزه های فرهنگی، عمرانی، زیست محیطی و …برای دهیاران تعریف شده است؛ بر توجه ویژه دهیاران به روستاها و مشکلات آنها تاکید کرد.
رشیدیان تحقق عدالت توزیعی را یکی از اهداف مهم نظام اسلامی و رویکردهای دولت یازدهم دانست و خاطر نشان کرد: تحقق این مهم در گرو بهره گیری دهیاران از ظرفیت های بالقوه موجود در روستاها است.
وی با اشاره به مهاجرت روستائیان به شهرها و مشکلات به وجود آمده حاصل از این مهاجرت، گفت: با رسیدگی همه جانبه به روستاها و توزیع متوازن امکانانت باید زمینه ی مهاجرت معکوس را فراهم کنیم.
استاندار خراسان رضوی به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به ” اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال ” اشاره و خاطر نشان کرد: استقلال و خودکفایی کشور در تولید مواد غذایی، نیازمند نقش موثر دهیاران در توجه به تولیدات روستایی و لزوم ارائه آن در شهر ها است.
رشیدیان با اشاره به برگزاری پر شور انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، از تلاش دهیاران برای حضور و مشارکت حداکثری روستائیان در پای صندوق های رای، تقدیر کرد.

لازم به ذکر است مهندس دستوری؛ دهیار بیلند نیز در این همایش حضور داشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =